Porady

Jak sobie poradzić z utratą jakiejś części ciała?

Kobietom, które utraciły w wyniku choroby jakąś część ciała, zwłaszcza jeśli była to pierś lub narządy płciowe, czasami brakuje przyjemności, którą odczuwały wcześniej, kiedy partner dotykał je w tych miejscach podczas seksu. Jeśli odczuwasz tego rodzaju brak, poproś partnera, żeby pieścił całe Twoje ciało, żeby na przykład całował Twoją szyję, dotykał wewnętrznej strony ud lub okolicy narządów płciowych. Może się okazać, że inne miejsca sprawiają taką przyjemność jak wcześniej. Niektóre kobiety po mastektomii na czas seksu zakładają krótkie koszule nocne, zwiewne koszulki do spania lub stanik zawierający protezę. Protezy piersi wyglądem coraz bardziej przypominają naturalne piersi. Od niedawna jest także dostępny klej, który pozwala przykleić protezę do ciała. Kobiecie, która woli nie mieć protezy podczas seksu, dotykanie miejsca, gdzie przeprowadzono mastektomię, może być przyjemne. Kobieta może nawet nie chcieć zasłaniać blizny. Każda z opcji jest dobra, jeżeli zgadzają się na nią oboje partnerzy

Rekonstrukcja piersi
Przyjemność płynąca z dotykania piersi i sutka w zrekonstruowanej piersi może zostać całkowicie utracona. Nerw odpowiedzialny za czucie w sutku biegnie głęboko w tkance piersiowej i podczas operacji konieczne jest jego przecięcie. Zachowany lub zrekonstruowany sutek jest dużo mniej wrażliwy na dotyk. Podobnie jest ze skórą znajdującą się wokół sutka, chociaż tam po jakimś czasie może wrócić czucie. Rekonstrukcja piersi może pomóc kobiecie czerpać radość z seksu, ponieważ zabieg ten pozwala jej poczuć się atrakcyjną i w pełni kobiecą, pomimo tego, że być może nigdy już nie będzie odczuwała takiej samej przyjemności z dotykania piersi, jak przed operacją.

Tekst został zaczerpnięty z poradnika Seksualność kobiety w chorobie nowotworowej wydanego przez Fundację „Tam i z Powrotem”, partnera kampanii ,,Wykorzystaj czas na życie”.

Cała treść poradnika dostępna na stronie:
www.programedukacjionkologicznej.pl