Porady

Nie musisz rezygnować z życia seksualnego

Nowotwór może wpłynąć na Twój wygląd, na samopoczucie i na to, ile masz energii. Kluczem do poprawy samopoczucia i akceptacji własnego ciała jest skoncentrowanie się na wszystkim, co pozytywne. Jeśli w trakcie leczenia skupisz się na swoich zaletach i mocnych stronach, zamiast na zmianach wywołanych nowotworem, poczujesz się bardziej atrakcyjna.

Znajdź 15 minut, kiedy nikt nie będzie Ci przeszkadzał i skoncentruj się na swoim wyglądzie. Stań przed największym lustrem, jakie masz w domu, i dokładnie przypatrz się sobie. Na które części swojego ciała zwracasz największą uwagę? Na co nie lubisz patrzeć? Czy łapiesz się na tym, że źle myślisz o swoim wyglądzie? Co Ci się w sobie podoba? Czy choroba i jej leczenie zmieniły coś w Twoim wyglądzie? Pierwsze ćwiczenie przed lustrem wykonaj, kiedy będziesz ładnie ubrana. Jeśli na co dzień nosisz ubrania lub inne dodatki maskujące zmiany, które zaszły w Twoim wyglądzie podczas leczenia, miej je na sobie w trakcie ćwiczenia przed lustrem. Wykonaj powyższe ćwiczenie dwa lub trzy razy, aż dostrzeżesz przynajmniej trzy pozytywne elementy w swoim wyglądzie. Kiedy poczujesz się pewniej, patrząc na odbicie przedstawiające Ciebie taką, jaką widzą Cię inni, spróbuj wykonać to samo ćwiczenie, ale tym razem ubierz się tak, jak chciałabyś się ubrać dla partnera. Jeżeli jesteś w trakcie chemioterapii, załóż perukę lub ładny szalik i zrób sobie delikatny makijaż. Jeśli miałaś mastektomię, załóż protezę i koronkową koszulkę nocną. Przyglądaj się sobie przez kilka minut, a później odpowiedz sobie na pytania z pierwszego ćwiczenia. Co jest w Tobie najbardziej atrakcyjne i najseksowniejsze? Powiedz sobie przynajmniej trzy komplementy dotyczące Twojego wyglądu. Na koniec wykonaj ćwiczenie przed lustrem nago, nie zakrywając żadnych zmian spowodowanych chorobą.

Ćwiczenie przed lustrem może pomóc Ci poczuć się swobodniej wtedy, kiedy partner będzie na Ciebie patrzył. Poproś go, żeby powiedział Ci, co mu się podoba w Twoim wyglądzie i które miejsca na Twoim ciele lubi dotykać. Wyjaśnij mu, że jego komplementy pomogą Ci poczuć się lepiej samej ze sobą. Pamiętaj o nich, kiedy będziesz miała gorszy dzień i najdą Cię złe myśli.
Czy Twoje życie erotyczne będzie udane, czy nie, zależy także od Twojego nastawienia. Stań się bardziej świadoma swojej seksualności i atrakcyjności. Jak zaakceptować zmiany w wyglądzie po chemioterapii? Niektóre zmiany w wyglądzie, które wystąpiły na skutek chemioterapii, można ukryć lub można sprawić, aby mniej rzucały się w oczy. Przed rozpoczęciem leczenia, kiedy jeszcze włosy nie zaczęły Ci wypadać, warto wybrać się do sklepu z perukami. Jeżeli masz długie włosy, możesz zapytać, czy istnieje możliwość zrobienia peruki z Twoich włosów. Czasami zmiany
w wyglądzie są tak przygnębiające, że człowiek nie potrafi się zrelaksować ani myśleć pozytywnie. Jednak zamiast myśleć o sobie źle, uwierz, że pomoc psychologa może wiele zmienić w tym, jak postrzegasz siebie.

Tekst został zaczerpnięty z poradnika Seksualność kobiety w chorobie nowotworowej wydanego przez Fundację „Tam i z Powrotem”, partnera kampanii ,,Wykorzystaj czas na życie”.

Cała treść poradnika dostępna na stronie:
www.programedukacjionkologicznej.pl