O kampanii

„Wykorzystaj czas na życie”- kampania edukacyjna dla kobiet z zaawansowanym rakiem piersi

O raku piersi mówi się dużo. Wiedza społeczeństwa na temat tego nowotworu dotyczy głównie profilaktyki i badań skrinningowych, które pozwalają wykryć chorobę we wczesnym stadium i ją wyleczyć. Inaczej to wygląda w przypadku zaawansowanego raka piersi, który wciąż jest tematem tabu. Zaawansowany rak piersi jest chorobą nieuleczalną, dlatego niechętnie poruszaną w mediach i w debacie publicznej. Tymczasem postęp medycyny i nowe możliwości terapeutyczne sprawiły, że stała się chorobą przewlekłą. Aby zmienić postrzeganie tej choroby Fundacja „Żyjmy Zdrowo” zainicjowała kampanię „Wykorzystaj czas na życie”.

Wiele kobiet, u których rozpoznano zaawansowanego raka piersi martwi się o wpływ, jaki będzie miała choroba na ich rodzinę. Są przecież odpowiedzialne za opiekę nad dziećmi i innymi krewnymi. Wiele z nich odnosi sukcesy zawodowe. Mimo to czują się odizolowane, pozostawione same sobie i ze zdecydowanie mniejszym wsparciem niż to było w przypadku pierwotnej diagnozy. A przecież nie różnią się niczym od innych kobiet. Niestety wciąż mało się mówi na temat tej choroby nawet wśród osób, które bezpośrednio stykają się z tym tematem. Na raka piersi choruje w Polsce rocznie 17.000 kobiet. Zaawansowany rak piersi może rozwinąć się nawet u 30-40% tych kobiet, które pierwotnie były leczone we wczesnym stadium choroby. Najczęstszym typem zaawansowanego nowotworu piersi jest hormonozależny, HER2-ujemny rak piersi – dotyczy 70% przypadków.

Nawrót raka piersi jest szokiem dla kobiety i dla jej bliskich. W świadomości wielu kobiet pozostaje wyrokiem. Pacjentki z takim rozpoznaniem są często spychane na margines życia społecznego jako te, którym nie można pomóc. W mediach temat zaawansowanego raka piersi nie istnieje, bo nie ma sukcesu terapeutycznego. Świadomość społeczna dotycząca tej choroby jest bardzo niska. Wykluczenie w trudnej sytuacji choroby to najgorsza rzecz jaka może spotkać te kobiety. Chcemy to zmienić! Kampania „Wykorzystaj czas na życie” jest skierowana do kobiet z zaawansowanym rakiem piersi oraz do społeczeństwa. Chcemy pokazać, że kobiety te mogą żyć aktywnie, pracować, realizować swoje pasje. Chcemy edukować społeczeństwo, jak wspierać kobiety z zaawansowanym rakiem piersi, jak rozmawiać na ten temat, jak budzić empatię. Dla kobiety, która na co dzień zmaga się z ciężką chorobą, funkcjonowanie w przyjaznym środowisku pozwala cieszyć się każdą chwilą życia – powiedziała Iwona Schymalla, Prezes Fundacji „Żyjmy Zdrowo”.

Uroczysta inauguracja kampanii odbyła się 6 października 2016 roku. Gościem honorowym była Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. Na spotkaniu miała miejsce premiera filmu dokumentalnego „Chce mi się żyć”, której bohaterkami są chore na zaawansowanego raka piersi. Film powstał, aby uzmysłowić społeczeństwu, co znaczy żyć z tak trudną, przewlekła chorobą. Bohaterki oprócz choroby łączy to, że po diagnozie nie załamały się i podjęły walkę o życie. Każda z nich jest w tej chwili aktywną zawodowo i społecznie osobą starającą się wykorzystać każdą chwilę z życia, które jej pozostało. Film został już dwukrotnie wyemitowany przez Telewizję Polską, a wyreżyserowała go znana dokumentalistka Athena Sawidis.

Swoją odwagą i siłą dają nam Panie piękną lekcję życia i tego, jak bardzo trzeba je cenić, jak bardzo trzeba być w życiu uważnym i nauczyć się cieszyć codziennością, obecnością przy nas drugiego człowieka. Powinniśmy czerpać przykład z postawy Pań, bo właśnie to Panie najlepiej wiedzą, że warto walczyć o każdy dzień i w pełni wykorzystać swoje życie – tymi słowami Pani Prezydentowa Agata Kornhauser-Duda przywitała bohaterki filmu.

Średni czas życia kobiet po nawrocie wynosi obecnie kilka lat, ale medycyna cały czas robi postępy. Obecny na spotkaniu konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski podkreślił, że – zakres tych możliwości się poszerza i doszliśmy już teraz do tego, że zaawansowany rak piersi jest traktowany jak choroba przewlekła. Tak dobieramy leczenie, aby ono dla chorych było jak najmniej uciążliwe.

Profesor Krzakowski podkreślił także, jak ważne są kampanie edukacyjne skierowane do chorych. – To kampanie, które ja sobie bardzo cenię, bo uważam, że są niezwykle istotne. Po pierwsze, nie wolno żadnego chorego, w tym wypadku mowa o kobietach z zaawansowanym rakiem piersi,
wyłączać z normalnego życia w społeczeństwie, rodzinie. Kiedy się tak dzieje, to wielki błąd. Kiedy chore pytają mnie, jak mają żyć, ja odpowiadam, żeby starały się żyć tak, jak żyły do tej pory. Kampanie są ważne, bo edukują i pozwalają chorym wiedzieć więcej o chorobie i jej leczeniu.

Warsztaty dla chorych

W ramach kampanii „Wykorzystaj czas na życie” w Poznaniu, Gdańsku, Opolu i Warszawie odbyły się warsztaty dla chorych na raka piersi oraz ich bliskich. W trakcie ich trwania kobiety z zaawansowanym rakiem mogły spotkać się z psychoonkologiem, a także przekonać się, że warto aktywnie spędzać każdy dzień. Nauczyć się kaligrafii, dowiedzieć się, jak wyglądać modnie i pięknie pomimo choroby.

Kampania „Wykorzystaj czas na życie” uzyskała honorowy patronat Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.

Wspierają ją: Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej, Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych i Program Edukacji Onkologicznej, prowadzony przez Fundację „Tam i z powrotem”. Partnerami kampanii są: Polskie Amazonki Ruch Społeczny, Federacja Stowarzyszeń „Amazonki”, Stowarzyszenie „Amazonki” Warszawa-Centrum, Fundacja Alivia, Fundacja „Rak’n’Roll”, Fundacja „Onkocafe”, Fundacja OmeaLife oraz Uniwersyteckie Centrum Kliniczne z Gdańska.

Kampania jest realizowana z grantu edukacyjnego przekazanego przez firmę Pfizer Polska.

Zapraszamy na facebook’owy profil kampanii „Wykorzystaj czas na życie”:
www.facebook.com