Porady

Radioterapia

Radioterapia wykorzystuje promieniowanie o wysokiej energii, aby zniszczyć komórki raka. Wpływa tylko na komórki w części ciała, na którą skierowane jest promieniowanie. Radioterapia może być stosowana po operacji, żeby zniszczyć komórki nowotworowe pozostałe w obszarze klatki piersiowej. Kobiety zwykle otrzymują radioterapię po operacji z zachowaniem piersi, ale jest ona podawana u części chorych także po mastektomii. Radioterapia jest stosowana u chorych na raka piersi z wykorzystaniem dwóch metod, które obejmują:

Napromieniania z zewnątrz (teleterapia). Promieniowanie pochodzi z urządzenia znajdującego się na zewnątrz ciała. Leczenie odbywa się w szpitalu lub klinice. Zwykle kobiety otrzymują leczenie raz dziennie, pięć dni w tygodniu, przez 3 do 6 tygodni. Każda sesja leczenia twa tylko kilka minut.

Napromienianie z materiału znajdującego się wewnątrz ciała (brachyterapia). Lekarz umieszcza jeden lub więcej niewielkich i cienkich pojemników w środku piersi poprzez małe nacięcie. Substancja radioaktywna podawana jest przez rurkę. Sesje leczenia mogą trwać kilka minut, po czym substancja radioaktywna jest usuwana. Jeżeli substancja zostanie usunięta, nic radioaktywnego nie pozostaje w Twoim ciele.
Efekty uboczne zależą głównie od rodzaju radioterapii oraz dawki.
Rada: Poproś zespół medyczny o opisanie, czego możesz się spodziewać.

Częstym jest, że skóra na leczonym obszarze staje się zaczerwieniona, sucha,
drażliwa i swędząca. Skonsultuj się z lekarzem przed użyciem balsamu, kremu lub
dezodorantu na leczonym obszarze. Po zakończeniu leczenia skóra powoli wyleczy się. Mimo to mogą pozostać trwałe zmiany w jej kolorze.

Niezależnie od rodzaju radioterapii, możesz odczuwać pierś jako ciężką i napiętą. Wewnętrzna radioterapia może powodować, że pierś będzie czerwona i posiniaczona. Problemy te zwykle ustępują wraz z upływem czasu. Dopasowane i obcisłe ubrania mogą pocierać skórę i powodować podrażnienia. Możesz chcieć nosić w tym czasie luźne, bawełniane stroje. Prawdopodobnie podczas radioterapii będziesz zmęczona, zwłaszcza w późniejszych tygodniach leczenia. Pomimo tego, że odpoczynek jest bardzo ważny, większość ludzi mówi, że czują się lepiej, kiedy ćwiczą każdego dnia. Postaraj się chodzić na krótkie spacery, delikatnie się rozciągać lub ćwiczyć jogę.

Pytania dotyczące radioterapii, które możesz chcieć zadać lekarzowi:
1. Który rodzaj radioterapii mogę rozważać? Czy oba rodzaje są u mnie możliwe do zastosowania?
2. Kiedy rozpocznie się leczenie? Kiedy się zakończy? Jak często będę otrzymywać leczenie?
3. Jak będę się czuć podczas leczenia? Czy będę musiała pozostać w szpitalu? Czy będę mogła samodzielnie prowadzić samochód przed i po sesji leczenia?
4. Jak mogę zadbać o siebie przed, podczas i po zakończeniu leczenia?
5. Skąd będzie wiadomo, że leczenie działa?
6. Czy radioterapia uszkodzi moją skórę?
7. Jak będzie wyglądała moja klatka piersiowa po leczeniu?
8. Czy są jakiekolwiek trwałe efekty?

Tekst został zaczerpnięty z poradnika Rak piersi wydanego przez Fundację „Tam i z Powrotem”, partnera kampanii ,,Wykorzystaj czas na życie”.

Cała treść poradnika dostępna na stronie:
www.programedukacjionkologicznej.pl